czwartek, 9 lipca 2009

Sprawozdanie z VI Walnego Zgromadzenia Koła Bibliotek Naukowych w Opolu...

... z dnia 17 czerwca 2009 r.

Dnia 17 czerwca 2009 r. odbyło się szóste Walne Zgromadzenie członków Koła Bibliotek Naukowych SBP w Opolu. Miało ono miejsce w Międzyinstytutowej Bibliotece Politologii, Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Opolskiego. Jak zwykle przewodniczyła mu mgr Jadwiga Kotulska (MBPFiS UO) - przewodnicząca Koła. Wzięło w nim udział 12 członków Koła, wśród nich 6 bibliotekarzy z Biblioteki Głównej UO oraz 6 bibliotekarzy z bibliotek specjalistycznych sieci UO.

Przewodnicząca Koła, Jadwiga Kotulska, przywitała wszystkich zebranych. Podziękowała także za zaangażowanie w przygotowanie i organizację obchodów Dnia Bibliotekarza (7. maja br., godz. 17:00). Podkreśliła też bardzo przychylne opinie, jakie w 'kuluarach' konferencji w Białymstoku, na której była p. Kotulska, zebrał blog prowadzony przez koleżankę Małgorzatę Buszyńską. Zaznaczyła też, iż dostrzega, jak wielu bibliotekarzy posiada ciekawe pasje, ale o nich nie mówi, nie pokazuje swojej twórczości ani zaangażowania w uprawiane hobby.

Omówiono majowy zjazd delegatów SBP w Warszawie - z ramienia Koła Bibliotek Naukowych w Opolu pojechała Jadwiga Kotulska. Utrzymały się ‘stare władze’, jednakże dostrzeżono aktywną obecność młodych bibliotekarzy i nowych aktywistów. Na zjeździe dokonano wyboru na kadencję 2009-2013: przewodniczącego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, członków Zarządu Głównego SBP, Głównej Komisji Rewizyjnej i Głównego Sądu Koleżeńskiego.

Delegaci ponownie wybrali na Przewodniczącego SBP Elżbietę Stefańczyk - wicedyrektora Biblioteki Narodowej. Najmłodszym członkiem ZG SBP został p. Piotr Marcinkiewicz z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, który będzie odpowiadał za okręg wielkopolski, a nadto za komunikację, aktywizację i wspieranie młodych bibliotekarzy m.in. poprzez udział w konferencjach, warsztatach, sympozjach i spotkaniach tych grup. Weźmie czynny udział w pracach grup roboczych powołanych doraźnie przez Prezydium ZG lub Zarząd Główny SBP. Z kolei w skład Głównej Komisji Rewizyjnej weszła Jadwiga Kotulska (w funkcji zastępcy członka).

Na zjeździe dyskutowano także o planach łączenia bibliotek wojewódzkich, publicznych i szkolnych, co p. Kotulska, jak i inni zebrani, uznała za szczególnie zły pomysł. Nadmieniła również, iż ‘przyjazne nam osoby’ zasiadły w Komisji Rewizyjnej.

Na ręce p. Kotulskiej wpłynęło 1 podanie o rezygnację z członkostwa w KBN SBP w Opolu od p. Bożeny Woźniak, a wcześniej – w ubiegłym roku – 2 podania: od kol. Ewy Gacy oraz Kariny Knopp. Jedno podanie dotyczyło zawieszenia członkostwa na czas urlopu wychowawczego – od kol. Kamili Szczepańskiej-Trytko. Podania jednogłośnie przyjęto.

Na zebraniu podniesiono kwestię organizowania przez KBN kolejnych ‘imprez bibliotekarskich’, jednakże już z koniecznością zebrania środków finansowych. Trwają prace nad pozyskaniem funduszy unijnych lub z Urzędu Marszałkowskiego, tudzież innych instytucji kulturalnych. Odpowiedzialne: Jadwiga Pliszek-Kostur oraz Justyna Jankowska (niezrzeszona w KBN). Uczestnictwo w jednej z imprez już zadeklarował Marcin Kydryński (plany na rok 2010).

Inny zamysł to współpraca z artystami koncertującymi charytatywnie w całej Europie (i nie tylko), co jednak trzeba jeszcze dopracować w kwestii pokrycia kosztów przejazdu i noclegu. Kol. Pliszek-Kostur kontaktuje się już z Urzędem Marszałkowskim – termin składania wniosków mija 15. listopada br. Elektryzującą informacją było ‘odkrycie’ strony internetowej prowadzonej przez szefa firmy Diesel, a wspierającego ‘młode talenty’ (pojawiła się myśl podjęcia z nim współpracy).

Na forum zaproponowano aukcję zdjęć wystawionych na majowym wernisażu oraz przekazania zebranej w ten sposób kwoty na pomoc dla chorej studentki I roku prawa UO, Marleny Szeremet.

Przewodnicząca Koła Bibliotek Naukowych poinformowała zebranych o efektach rozmowy z p. Bogumiłą Urban, dyrektor biblioteki Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie nt. wyjazdu szkoleniowego do Krosna (2-3 dni, w programie zwiedzanie tamtejszej biblioteki oraz okolic). Nadto w Międzywydziałowej Bibliotece Politologii, Filozofii i Socjologii założono klub promocji książki „Biblioteka Nauk Społecznych” . Podczas inauguracji odbyła się promocja książki pod redakcją dr Rubisza i dr Ganowicz. Planowana jest także promocja publikacji dr Trzcielińskiej-Polus. W gronie gości byli m.in.: Teresa Łoś-Nowak, Krzysztof Łabędź, Andrzej Antoszewski. Przyjechał również prezes Wydawnictwa Adam Marszałek, który przekazał książki bibliotece. Poprowadzono także wykłady dla studentów – w kolejnych spotkaniach planuje się uczestnictwo recenzentów promowanych książek tak, aby swobodnie prowadzić dyskusje merytoryczne. Przewidziane na 1 godzinę spotkanie wydłużyło się do 2 godzin! Trwają przygotowania nad organizacją kolejnych spotkań – najbliższe już w październiku.

Po rozmowach z profesorem Babinowem konkretyzują się plany przyszłorocznego wyjazdu bibliotekarzy do Odessy i okolic. Przy czym p. Kotulska poinformowała o odwołaniu wycieczki do Rogowa Opolskiego – potwierdzając jednak wyjazd do Łambinowic, na który zapisało się ponad 30 osób.

Zebranie zakończono wzajemnymi życzeniami udanego urlopu. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz